Staráte sa správne o svoje šperky? Nielen drahé kovy, ale aj bižutéria si zaslúžia starostlivosť! Nový šperk je krásny, trblietavý, bez škrabancov a deformácií. Nosením však stráca lesk a objavujú sa škrabance. Tu nájdete jednoduchý návod, ako sa o šperky starať a zabrániť tým ich zničeniu.

Zlaté šperky

Zlaté šperky

Zlato je pomerné odolné voči vonkajším vplyvom a oxidácia mu takmer nehrozí. Proti čomu je ale potrebné ho chrániť, sú vplyvy chemické. Zlaté šperky je nutné odkladať u kaderníka, v laboratóriu a zabrániť kontaktu s termálnou vodou. Vyhnite sa tiež styku s parfumom či lakom na vlasy. Naopak voda v bazénoch (ak neobsahuje príliš chlóru) a morská voda zlatým šperkom neublíži.

V prípade zlatých šperkov sa nemusíte báť o stratu okrasných kamienkov. Tie nie sú v šperku nalepené, ale samostatne uchytené. Šperky zo zlata skladujte v suchu, najlepšie v oddelených škatuľkách s dostatkom miesta, aby sa nemačkali a nezaplietal.

Čistenie zlatých šperkov je ideálne nechať na odborníkoch. Ak sa rozhodnete zlaté šperky čistiť doma, odporúčajú sa používať špeciálne handričky, roztoky a krémy. Je možné ich opatrne vyčistiť vodou so saponátom. 

stříbrné šperky

Strieborné šperky

Najväčším strašiakom strieborných šperkov je černanie. Dôvodom je chemická reakcia, ku ktorej dochádza kontaktom so vzduchom. Chemickú reakciu môže tiež spustiť agresívny pot. To sa bohužiaľ stáva pomerne často a je nevyhnutné si na to dávať pozor. Strieborné šperky černajú aj v minerálnej a termálnej vode, škodia im chemické a kozmetické prostriedky. Platí zásada: Najprv použiť parfum a až potom si nasadiť šperk. 

Ako môžeme černaniu predchádzať? Najlepšie je zabaliť šperky do hodvábnej šatky a uzavrieť do krabičky, aby zostali v tme a suchu. K dostaniu sú tiež špeciálne handričky napustené špeciálnym roztokom, ktoré výrazne spomaľujú černanie strieborných šperkov. Bohužiaľ aj pri najšetrnejším zaobchádzaní striebro černieť bude.

V prípade domáceho čistení sa odporúča čistiť šperk pomocou mekej kefky s mydlom a citrónovou šťavou. Existuje však aj celá séria špeciálnych čističov na šperky. 

šperky z chirurgické oceli

Šperky z chirurgickej ocele

Šperky z chirurgickej ocele nevyžadujú skoro žiadnu starostlivosť. Vyrábajú sa z kvalitnej nehrdzavejúcej chirurgickej ocele. Oceľový šperk sa dá jednoducho očistiť v čistej vode s mydlom a dôkladne opláchnuť a vysušiť. Opatrne postupujte u šperkov so vsadenými alebo zapečatenými kameňmi, aby ste predišli ich strate.

perlové šperky

Perlové šperky

Perlové šperky vyžadujú dôkladnú starostlivosť. Sú citlivé na vonkajšie vplyvy. Perly sú prírodného pôvodu a obsahujú cca 2% vody, takže musí byť vystavené určitému množstvu vlhkosti, ktoré im poskytne práve ľudské telo. Perly strácajú lesk pri styku s agresívnymi látkami, kyslým potom, či abrazívnymi materiálmi. Pred odložením je pretrite jemnou handričkou na čistenie perál.

Perly sú citlivé na teplo, pri zahriatí strácajú farbu a lesk. Náhrdelníky alebo náramky navlečené na hodvábnej niti skladujte položené, aby sa šnúrka nenatiahla pôsobením hmotnosti perál. Perlám treba dopriať trochu vlhkosti aj pri skladovaní, takže ich neukladajte do savých materiálov. Pôsobením veľmi suchého vzduchu môžu totiž aj prasknúť. 

Ak chcete perly dôkladne vyčistiť, zverte ich do rúk odborníkov. Ak sa perlové šperky rozhodnete čistiť doma, je dobré použiť kvapku olivového oleja, ktorý udrží ich lesk. Nikdy však nepoužívajte na čistenie perál zubnú kefku a zabráňte styku s chemickými látkami ako je ocot, citrónová šťava či saponáty.

diamantové šperky

Diamantové šperky a šperky s drahými kameňmi

Diamant je najtvrdší nerast (tvrdosť 10), preto ľahko poškriabe ostatné šperky. Pre diamanty je mimoriadne dôležité, aby boli uchovávané oddelene a samostatne v mäkkom sáčku alebo škatuľke. Diamanty chráňte pred mastnotou. Nevystavujte ich prudkým zmenám teploty. Myslite na to, že kamene môžu pôsobením svetla vyblednúť. Porézne kamene (jantár) nemajú v obľube vodu, nemáčajte je.

Drahé kamene sa najčastejšie čistia mäkkou kefkou s trochou mydla. Ak chcete dosiahnuť maximálneho lesku, ponorte šperk na pár sekúnd do alkoholu.

Swarovski šperky

Šperky so Swarovski Elements

SW kryštál je produkt vyrábaný z prírodných minerálov a čistého kremičitého piesku. Kryštále Swarovski bývajú vlepované špeciálnym lepidlom, pri nesprávnom zaobchádzaní dochádza k poškodeniu lepidla a kamienok môže odpadnúť.

Aj v prípade šperkov so Swarovski Elements platí zásada: nasadiť šperk ako posledný, zložiť ako prvý. Tzn. obliecť sa, navoňať, nalíčiť a potom si nasadiť šperk. Zabránite tým najčastejšiemu poškodeniu šperkov.

Šperky Swarovski je nevyhnutné chrániť najmä pred vodou, chemickými prostriedkami a kontaktu s tvrdými predmetmi. Životnosť šperkov predĺžite ich samostatným uchovávaním najlepšie v krabičke.

Šperky so Swarovski Elements sa čistí čistou a suchou handričkou bez použitia čistiacich prostriedkov. V obchodoch sú k dispozícii špeciálne handričky na čistenie Swarovski šperkov, ale môžete použiť aj handričky určený na čistenie okuliarov.

bižuterie

Bižutéria

Bižutéria je určená pre bežné nosenie. Nemá rovnaké vlastnosti ako šperky zo zlata či striebra. Jej výhodou je cena, na druhej strane má kratšiu životnosť. Aby vám bižutéria vydržala čo najdlhšie, je potrebné ju chrániť pred tvrdými predmetmi, stykom s vodou, agresívnym potom, chemickými prostriedkami. Na miestach, kde je výskyt síry, hlavne v kúpeľoch a minerálnych prameňoch bižutériu nenoste.

Bižutériu je potreba uchovávať na čistom a suchom mieste mimo dosahu slnka a veľkých teplotných zmien. Dôležité je uchovávať ju oddelene. To platí hlavne pre bižutériu so vsadenými kamienkami a imitáciou perál. Jednotlivé šperky sa môžu mechanicky poškodiť. K bižutérii je nevyhnutné sa správať veľmi šetrne.