Ako som si doma lacno, jednoducho a dokonale vyčistila strieborné šperky !?

Milujem striebro a obzvlášť šperky z neho vyrobené. A tak vďaka tejto láske som si za posledné roky zaobstarala celkom dosť prsteňov, náušníc, retiazok, náramkov a iných strieborných ozdôb. Som na svoju striebornú zbierku veľa pyšná a opatrujem si ju.

Lenže asi nie úplne dobre, pretože som si nedávno všimla, že sa niektorým mojim strieborným šperkom stráca lesk a dokonca niekoľko z nich aj sčernelo. Prvý dojem z tohto objavu bolo veľké sklamanie. Čo som si to kúpila za šmejdy ?! Neskôr som však už bola pokojnejšia, pretože som sa na internete dočítala, že je to prirodzená a bežná reakcia striebra. Že strieborné šperky časom sčernejú kvôli chemickej reakcii zo sírovodíkom, ktorý je vo vzduchu. Tento proces sa vraj dá spomaliť skladovaním striebra v hodvábnej látke, vo flanelu a alebo v krabičke bez prístupu vzduchu. Avšak na 100% nepomôže ani tento prístup. To znamená, že každého majiteľa strieborných predmetov raz za čas toto čistenie a obnova lesku čaká. Čakalo to aj mňa.

Metód a spôsobov čistenia striebra som našla na internete mnoho. Všetky sú zaujímavé a stojí za vyskúšanie. A tiež existuje mnoho overených domácich spôsobov, vďaka ktorým môžeme sčernalé striebro opäť oživiť a navrátiť mu farbu. Ako napríklad čistenie za pomoci soli, octu, citrónovej šťavy, zubné pasty, Coca-Coly.

Ja som si však vybrala menej agresívnu metódu u ktorej nie je nutné varenie ani horúca voda. Moje strieborné šperky sú totiž dozdobené aj rôznymi kamienky, zirkóny a kryštály a tie by sa mohli varom alebo horúcou vodou poškodiť.

Vyzbrojila som sa trpezlivosťou a informáciami a dala sa do diela. Potrebovala som k tejto šetrnej čistiacej procedúre bežné potreby ako je mydlo, malý sáčok sódy, starú zubnú kefku, flanelovú handričku a vodu. V prvom rade som šperky umyla v mydlovej vode aby sa odmastili. Na handričku som si položila čistý šperk a kefkou namočenou v sóde som jemnými, krúživými pohybmi striebro zbavovala usadených nečistôt. Po pár sekundách som zistila, že kefka zčernala a striebro sa začína lesknúť. Keď som jednotlivé kúsky starostlivo umyla vlažnou vodou a vysušila flanelovou handričkou, bola som naozaj milo prekvapená a potešená ako sa dielo podarilo. Má skvelá zbierka strieborných šperkov bola opäť lesklá a ako nová.

Tento jednoduchý, lacný a účinný postup čistenia striebra vrelo všetkým odporúčam! Aj ja sa k nemu opäť po čase vrátim, pretože moje šperky to určite zas budú potrebovať.