Dokonalý čiry drahokam s vysokou brilianciou a iskrou už nemusí byť tak drahý. Tu je nový módny drahokam, ktorý má oheň, trlbietanie, lesk a neuveriteľnú tvrdosť a rovnaké vlastnosti a kvality ako diamant prírodní. A čo je najlepšie len za zlomok ceny diamantu prírodného.

Predstavujeme Vám diamanty syntetické - diamanty vyrobené v laboratóriách. Syntetické diamanty alebo iné drahé kamene sú ekvivalent k prírodným, sú vyrobené v laboratóriách ľudmi a majú minimálne rovnaké chemicko-fyzikální vlastnosti, zloženie aj optické vlastnosti. Rozdiel medzi syntetickým a prírodným diamantom nerozliší ani klenotník a len veľmi málo vysoko profesionálnych skúšačok ale ani vtedy si nemôžete byť istí. Avšak prírodným diamantom sa vystavuje certifikát o ich pôvode a syntetickým nie.

Poďme si popísať rozdiel medzi prírodnými a syntetickými diamantmi.
Prírodné diamanty kryštalizovali pri krajných podmienkach, kedy tlak presahoval 70 000 kilogramov na centimetr štvorcový (6,9 GPa) a teplota bola vyššía než 3000 stupňov Celsia, čo odpovedá podmienkam v hĺbke cca 100-250 Km pod povrchom zeme.

Prírodné diamanty sú tvorené náhodne v prírode, preto majú väčšinou rôzne prírodné vady a kazy, ktoré se následne klenotník snaží odstrániť. Avšak v prírode nie je takmer žiadny diamant perfektný. Farba diamantu môže byť ovplyvnená chemickými nečistotami alebo strukturálnymi chybami. Na zušlachtenie diamantu sa využívajú techniky ako brúsenie (čím se však zmenší veľkosť diamantu) alebo technika vybrúsenie kazu a následného vyplnenia. Pri prírodných diamantoch sa teda snažíme docieliť čo najlepší ušľachtilosti a priblížiť ho k dokonalosti bez akýchkoľvek vád.

 

A teraz si povedzme o syntetických. História syntetických diamantov siaha do roku 1892, kedy vystavil francúzsky chemik Henri Moissan uhlík vysokému tlaku a súčastne ohrieval v elektrickej peci na teplotu 3500 stupňov Celsia. Syntetické diamanty dlho neumožňovali iné ako priemyselné využitie, pretože boli veľmi malé. Dnes sa však používajú dve metódy pre výrobu syntetických (umělých) diamantov. Metóda HPHT a CVD. Metóda CVD zahrňuje výrobu kondenzáciou pár za nízkého tlaku a tlak niekoľko kpa. Tieto vyrobené diamanty, metódou CVD sú čisté a dnes už sa dajú použiť ve šperkárstve.

Prvné syntetické diamanty vyrobené v ČSSR boli v roku 1954. Tieto diamanty mali milimetrové rozmery. Dnes vyrobený nejväčší syntetický diamant je o hmotnosti 10 karátov.

A ich čistota je bezchybná. Preto ich uplatnenie v šperkárstve je čím ďalej tým väčsie. Tvar diamantu môže byť rôzny dodla priania zákazníka. Tiež farba môže byť na prianie zákazníka. Farba se dotvára podľa obsahu pridaných látok.

 

Tieto klenoty si kupujú uvedomelé a chytré ženy, ktoré chcú podčiarknuť svoju osobnosť a vedia ako  zaujať. Syntetický diamant vybrúsený do tvaru briliantu dokáže rozložiť biele svetlo precházajúce cez brúsený kameň na nádherné, dúhové farby. Každý drahokam je odborne ručne brúsený, vysoko kvalitná starostlivosť pri spracovaní maximalizuje brilianciou klenotu a vylepšuje jeho vynikajúcu ziaru a takzvaný oheň. 

Syntetické diamanty se vyrábajú v týchto farbách modrá, žltá, ružová, zelená.

Prečo si teda nedopriať krásu, lesk a stálosť diamantu za asi tretinu jeho bežnej ceny?